Granada

zróżnicowany pod względem atrakcji rejon od śnieżnych szczytów Sierra Nevada (z najwyższym szczytem kontynentalnej Hiszpanii) po smażone ryby jedzone w ciepłym słońcu w starej cześci miasta.

Multibox Menu

 

arabska dzielnica Albaicin

wąskie uliczki wzdłuż bielonych domków – carmenes, przemeiszane ze straganami i herbaciarniami. Dzielnica zawiera:

cygańskie jaskinie na Sacromento

dzielnica jaskiń zamieszkała od XVw. z fascynującym Muzeum Jaskiń Sacromonte

Królewska Kaplica – Capilla Real

w stylu gotyku płomienistego

Katedra

symbol potęgi Królów katolickich. Zapoczątkowana w stylu gotyckim a wykończona jako renesansowe dzieło

Monasterio de la Cartuja

nagromadzenie zdobień zwanych w fazie baroku  churrigueryzmem, wraz z Klasztorem Kartuzów – najpiękniejszym i najbardziej ekstrawaganckim w Hiszpani

Alhambra

na wzgórzu La Sabika stoi symbol Grenady, najwspanialszy arabski kompleks pałacowy w Europie.

Pierwsza budowla z XIw. postawiona przez Maurów to forteca z czerwonega kamienia skąd pochodzi nazwa ga’lat al-Hamra (Czerwony Zamek). Przez kolejne 250 lat stała się wspaniałym miastem królewskim. Jeden z najbardziej imponujących przykładów architektury mauretańskiej.

Zwiedzanie rozpoczynamy od

 

Mauretańska sztuka i jej ideologia

symetryczne, powtarzane w nieskończoność motywy zdobnicze miały wyrazić nieskończoną chwałę Allacha w skończonej formie i przestrzeni. Urozmaicone bogatymi inskrypcjami (w piśmie kufickim, które same w sobie stanowią ozdobę) to poematy wychwalajace potęgę sułtanów lub wypisy z Koranu oraz motto Nasrydów: Wa la ghalib ila Allah – Nie ma zdobywcy nad Allaha.

Istotny element dekoracyjny stanowi ośmioramienna gwiazda – symbol połączenia nieba i ziemi. Wg Koranu tworzenie idealnych wzorów jest bluźnierstwem więc żadna z dekoracji nie jest idealna i po dokładnym przyjrzeniu zawiera pewne ‚niedoskonałości’.

Z tego samego powodu róznież materiał uzyty do wykonania zdobień nie mógł być trwały i dobry jakościowo – użyto gipsu, drewna i glicy co stanowi istny cud że całosc do naszych czasów zachowała się w tak pięknym stanie.

Ogród Męczenników

Carmen de los Martires – XIX w. romantyczny ogród łączący styl Nasrydów z angielskim i francuskim

jego części to:

Karawanseraj

Corral del Carbon – jedyny muzułmański zachowany w Hiszpanii – zajazd dla karawan z XIV w. zbudowany dla kupców udających się na pobliski arabski targ Alceiceria. Po przekroczeniu ozdobnej bramy wchodzimy na duży kwadratowy dziedziniec z centralną fontanną, otoczoną galerią z małymi pomieszczeniami magazynów na parterze i pokoii gościnnych na pietrze.

Okolice Granady

Guadix

miasto współczesnych jaskiniowców (ok 10 tyś mieszkańców) mieszkających w dzielnicy Barrio de las Cuevas z chropowatymi białymi kominami wystającymi z ziemi urządzonymi jednak w nowoczesnym stylu z internetem i tv. W okolicy miasteczka można podziwiać księżycowy krajobraz glinianych wzgóż rzeźbionych przez wiatr i wodę.More travel photography

go to top