Malaga

Malaga położona nad morzem Śródziemnym, obejmująca oba brzegi rzeki Guadalmediana i otoczona licznymi pasmami górskimi: Serrania de Ronda, Sierra Bermeja to stolica andaluzyjskiej prowincji Malaga. Jest drógim co do wielkości miastem Andaluzji, zaraz po Sewilli.

Kolonię Malakę założyli Fenicjanie z Tyru. Zamieszkana przez nich od VIII wieku p.n.e. – jedno z najstarszych miast Europy pełniące głównie funkcję portu i pełne rybackich wiosek. Malaka to najprawdopodobniej w fenickim – sól.

Obecnie zwana miastem Picassa i Antonio Banderasa, gorące, kolorowe, roztańczone, pachnące arabskimi sklepami z mieszającymi się zabytkami pomiędzy nowoczesnym życiem i wybrzedarzami w najmodniejszych butikach.

Alcazaba

wspaniała mauretańska forteca – budowę rozpoczęto w VIII w., zaraz po podbiciu okolicy przez Maurów. W XI w. gdy Malaga stała się stolicą niezależnego królestwa Alcazaba została rozbudowana.

Najciekawsze miejsca:

wstep 3,5€ lub 6,50€ – bilet łączony z zamkiem Gibralfaro, wstęp wolny w nd po 14

Zamek Gibralfaro

z Alcazaba kurtynowym pasażem dojdziemy do  Castillo de Gibralfaro – z XIV w. wzniesiony na wzgórzu Monte Gibralfaro przez emira Kordowy, Abdal-Rahmana I jako dodatkowe zabezpieczenie przed ostrzałem z armat. obecnie park otoczony murami.

warte uwagi:

Teatr rzymski

Teatro Romano – z czasów cesarza Augusta

punkt widokowy pod ruinami (północno-wschodnia strona). Wejście znajduje się za budynkiem muzeum teatru.

Paseo del Parque

reprezentacyjna aleja malagi wzdłóż której rosną palmy, draceny smocze, bambusy, araukaria, wkoło fontanny, posągi i popiersia ważnych mieszkańców malagi. Najstarszy z reprezentatywncyh budynków to Dawny Urząd Celny – Palacio de la Aduana z XVIII w. w stylu neoklasycystycznym

Atarazanas Market – Mercado Central de Atarazanas

bazar pełen lokalnych pyszności z mottem ‘try before you buy’ ;)

Katedra NMP od Wcielenia

Catedral de la Encarnación de Málaga lub Catedral Nuestra Senora de la Encarnacuin

budowana przez 250 lat w miejscu głównego meczetu miasta dalej pozostaje niedokończona, prace nad jej budową przerwano w XVIII w. Brakuje jej jednej z wież przez co lokalni nazywają ją La Manquita – „jednoręką”. Architektoniczny konglomerat stylów:

Must to see – wejście na dach katedry w 40 minutowej wycieczki z przewodnikiem. Wysokość około 200 schodów.

U góry możemy przejść cały dach dookoła, dzięki czemu obejrzymy miasto z większej ilości kątów. Pamiętajmy tylko, że najlepszy widok z dachu katedry jest na twierdzę Alcazaba oraz zamek Gibralfaro.

Muzeum Picassa

ulokowane w XVI-wiecznym pałacu hrabiów Buenavista, położonym w starej dzielnicy żydowskiej. Wystawa zawiera ponad 200 prac podarowanych przez synową i wnuka malaża. Podziwiać można malowidła, ceramikę, oraz prace w drewnie i metalu artysty z różnych etapów jego twórczości.

Piwnice muzeum stanowi archeologiczne wykopalisko zawierające:

Niedaleko museum znajdziemy orginalną arabską restaurację z herbatami o niezapomnianym aromacie.

Plaza de la Merced

plac otoczony licznymi kawiarniami i restauracjami gdzie pobróbujemy najróżniejszych tapas i lokalnych win. Na jednym z rogów placu znajduje się kamienna ława wraz z metalową żeźbą Picassa z którym można zrobić sobie zdjęcie oraz Casa Natal de Picasso – rodzinny dom Pablo. W budynku obecnie znajduje się muzeum i biblioteka gromadząca materiały związane z artystą.

Nadmorska promenada i port

piękny port wraz z Palmeral de las Sorpresas (palmowy gaj niespodzianek) – dzieło architekta Jeronima Junquery zawierająca 400 metrowej długości pergolę z białego betonu, wykonaną na kształt palm – wysokie, wąskie kolumny i postrzępione liście.

Jedną z atrakcji jest Centre Pompidou Malaga – muzeum sztuki współczesnej

La Concepción Botanic Garden

English Cemetery in Malaga

Plaża Malagueta

Okolice Malagii

Grenada

Benalmadena

kurort na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol.

do zobaczenia:

Antequera

otoczona surowymi w zgórzami była atrakcyjnym miejscem dla prehistoryczncyh osadników obecnie stanowi piękne stare miasto pełne kościelnych wież.

Ciekawe atrakcjie:

trzy Dolmeny z komorami grobowymi zbudowane z olbrzymich głazów pochodzące z 2,5 tyś lat p.n.e.

Parque Natural de El Torcal

piękne wapienne skały o fantastycznych kształtach, wyrzeźbione przez wodę i wiatr. Rezerwat oferuje trzy wytyczone trasy:

ciekawy opis

Garganta El Chorro

niedaleko El Torcal (50km na północ od Malagi) znajduje się wyżeźbiony przez rzekę Guadalhorce wąwóz – głęboka na 180m, długa na 5km rozpadlina połączona zrójnowanym mostkiem. Mekka wspinaczy z najrozmaitszymi trasami o różnej trudności. W połowie wysokości pionowych ścian wąwozu prowadzi zbudowana na poczatku XXw ścieżka z kamiennych płyt – Camino del Rey Droga Króla.

Rezerwat Fuente de Piedra

niedaleko Antequery (północny zachów) znajduje się największe w Andaluzji naturalne jezioro Fuente de Piedra – Kamienne źródło. Rezerwat jest domem dla najróżniejszego ptactwa: kaczki, gęsi, czaple, żołny, żurawie. Stanowi żerowisko dla całych tysicy różowych flamingów, przylatują zimą z Senegalu, wiosną wykarmiają młode i w sierpniu kiedy jezioro wysycha odlatują do Afryki.

W okolicy funkcjionuje ośle schronisko Refugio del Burrito – gdzie maltretowane lub pożucone zwierzęta z całej Europy mają swój nowy, lepszy dom.

Nerja

urokliwe miasteczko – kurort powstałe z dawnej wioski rybackiej u podnurza Sierra de Almijara, który nadal stara się zachowac swój dawny urok i nie ulec nowoczesności. Atrakcje warte uwagi:

Cuevas de Nerja

kompleks jaskin niedaleko miejscowości Nerja (ok 4km) z zachowanymi prehistorycznymi malowidłami naskalnymi i najdłuższy na świecie stalaktyt mierzący 32m. Nazywana naturalną Katedrą ze względu na swoje rozmiary.

Latem odbywają sie tutaj spektakularne balety i pokazy flameco.

Frigiliana

połozona niedaleko Nerji przylegająca do górskiego zboczamalownicza miejscowość. Wypełniona wąskimi uliczkami pnącymi się w górę wzdłóż bielonych domków. Pełne urokliwych restauracji i sklepów z pamiątkami od lokalnych artystów jak wyroby ceramiczne, miski z drzewa oliwnego czy lokalne wino.

Oryginalną atrakcją stanowią automatyczne teatrzyki wykonane przez niemieckiego lekarza umieszczone przy wejściu do starego miasta oraz wyżej przy ul. Alta, po wrzuceniu ok 1€ lalki za szklaną witryną ożywając przedstawiając ciekawe historie z przeszłości frigiliany.

Marbella

ekskluzywny, najdroższy w Hiszpani kurort dla elit wszystkich sfer. Luksusowe jachty, bary, hotele. Ciekawostką jest panujący tutaj mikroklimat, gdzie podczas upałów mamy tutaj przyjemniejszy chłów a zimy są nieco cieplejsze niż na rejonach przyległych.

Atrakcję stanowią:

Ronda

z rzym. Arunda – starożytne miasto handlowe a w okresie wizygockim ośrodkiem administracyjnym królestwa. Urokliwe białe miasto umiejscowione na wysokich skałach płaskowyżu rozdzielonego przepaścią wąwozu rzeki Guadalevin, głebokim na 160m i szerokim na 60-80m.

Ciekawe do obejrzenia:

okolice Rondy:

Playa/Mirador Guadalhorce

Wystarczy 25 minut spokojnej jazdy z centrum miasta, aby dojechać do niewielkiego rezerwatu przyrody u ujścia rzeki Guadalhorce. To obszar chroniony, w którym zatrzymują się ptaki wędrowne w drodze do Afryki. Znajduje się tam też bardzo spokojna plaża.

Palacio Zea Salvatierra

 

 

 

Położenie: 36.721486, -4.416178

 

Do zjedzenia:

Święta i wydarzenia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 More travel photography

go to top