Syrakuzy, Sycylia

wł. Siracusa, sycyl. Sarausa

z fenickiego – suraka – to bagna

Miasto Archimedesa

podzielone na dwie części – współczesna – półwysep Maddalena oraz powstała z pierwszych greckich osad wyspa Ortygia.

starożytne Syrakuzy obejmowały:

niedaleko koło miasta Augusta ciekawe stanowisko archeologiczne Megara Hyblaea

Parco Archeologico della Neapolis

wejście ok 10€, dojazd z Ortygi – autobus nr 1 z Piazza della posta.

Park obejmuje rekreacyjną część starożytniego miasta zbudowaną w III w.p.n.e.

zaraz przy wejściu znajduje się Basilica di S. Nicolo dei Cordari – wzniesiona na terenie rzymskich term.

wzdłuż drogi prowadzącej do Anfiteatro Romano z III w.n.e. stoją kamienne sarkofagi z nekropoli Syrakuz i Megara Iblea.

Catacombe si San Giovanni – są zaraz przy wejściu do parku.

Ara di Ierone II – ołtarz ofiarny z II w.p.n.e. o długości 198 m. gdzie jednego dnia można było usmiercić do 350 byków.

Teatro Greco z V w.p.n.e. – największy teatr na Sycyli

Orecchio di Dionisio – Ucho Dionizosa – sztuczna grota wykuta w wapiennej skale – wejście o wysokości 23m, szerokij do 11m i głębokiej na 65m – zachwyca niesamowitą akustyka.

Sanktuarium Madonny od Łez – specyficzna bryła królująca nad miastem.

Ortygia

oddziela Porto Piccolo (mały port) od Porto Grande (wielki port). na wyspę można się dostać ponte Santa Lucia (most św. Łucji) prowadzący do piazza Pancali z pozostałościami tempio di Apollo z 570 r. p.n.e. – to najstarsza antyczna świątynia dorycka na Sycylii

Largo Graziella – serce dawnej dzielnicy casbah za panowania arabów

Piazza Archimede z fontanną Artemidy z poczatku XX w. przedstawiająca mitologiczną scenę – przemienienie nimfy Aretuzy w rzekę przez boginię Artemidę.

Piazza del Duomo i na nim Katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny- z VII w.n.e. na ruinach świątyni Ateny co widać w pochłoniętych przez mury kolumnach.

Przy placu znajdziemy równiez Pałac Arcybiskupi, klasztor siustr o bardzo surowej regule, opactwo św Łucji, oraz ratusz naprzeciwko katedry.

kościół Santa Lucia – św Łucja zgineła męczeńską śmiercią w Syrakuzach. Przedstawiana na obrazach z wazą zawierającą parę oczy – zgodnie z legendą wydłubała je sobie gdy niechciany pogański zalotnik pochwalił ich urodę.

Fonte Aretusa – osłonięte papirusem jedno z najważniejszych źródeł w helleńskim świecie. Wspomina o nim mit o Aretuzie, jednej z nimf Artemidy (bogini łowów i dziewictwa) do której podczas kapieli w rzece Alfejos zapałał miłością bóg tej rzeki, Aretuza pragnąc zachować cnotę poprosiła o pomoc Artemidę a ta zamieniła ją w źródło, jednak zakochany Alfejos podążył za nią i połączył się z nią. Źródło fascynowało swoim zielonkawym odcieniem i bliskością wody słodkiej zaraz przy brzegu morza.

Najciekawsze i urokliwe uliczki: Via Roma, Via Vittorio Venetto z licznymi pałacami, Via Maestranza i Via della Giudecca – serce starej żydowskiej dzielnicy.

Castello Maniace – spacer nadmorską promenadą Lungomare Alfeo kończy średniowieczna, XII wieczna forteca nazwana na cześć Georga Maniakesa, bizantyjskiego dowódcy, który odbił miasto z rąk Arabów w 1038 r. Każdy z jej boków ma 51m, posiada na wzór zamków arabskich cztery okrągłe wieże.More travel photography

go to top